Services API: Difference between revisions

Missile (talk | contribs)
Line 101: Line 101:
| acc:u0, acc:u1, acc:aa, acc:su
| acc:u0, acc:u1, acc:aa, acc:su
| [[Account services]]
| [[Account services]]
| u1: User, su: Admin
| u0: System, u1: User, su: Admin, aa: Baas
|-
|-
| ahid:cd, ahid:hdr, hid, hid:dbg, hid:sys, (htc?), irs, irs:sys, xcd:sys
| ahid:cd, ahid:hdr, hid, hid:dbg, hid:sys, (htc?), irs, irs:sys, xcd:sys
Line 120: Line 120:
|-
|-
| arp:r, arp:w, bgtc:t, bgtc:sc
| arp:r, arp:w, bgtc:t, bgtc:sc
|
| Glue services
| r: Reader, w: Writer
| r: Reader, w: Writer
|-
|-
Line 140: Line 140:
|-
|-
| btdrv
| btdrv
| Bluetooth Driver services?
| Bluetooth Driver services
|  
|  
|-
|-
| btm, btm:dbg, btm:sys
| btm, btm:dbg, btm:sys
| Battery services?
| Battery services
|  
|  
|-
|-
Line 151: Line 151:
| a: Album, ss: Screenshot
| a: Album, ss: Screenshot
|-
|-
| caps:sc, caps:ss, mm:u, vi:m, vi:s, vi:u
| caps:sc, caps:ss, mm:u, vi:m, vi:s, vi:u, cec-mgr
| [[Display services]]
| [[Display services]]
|
|  
|-
| cec-mgr
|
|
|-
|-
| csrng
| csrng
Line 164: Line 160:
|-
|-
| dispdrv
| dispdrv
|
| Nvnflinger services
|
|
|-
|-
Line 172: Line 168:
|-
|-
| es
| es
| ETicket services?
| ETicket services
|
|
|-
|-
| fan, psm, tc, ts
| fan, psm, tc, ts
|
| PTM services
|
|
|-
|-
| fatal:u, fatal:p
| fatal:u, fatal:p
| Fatal Error services
| Fatal Error services
| u: User, p: Privileged?
| u: User, p: Privileged
|-
|-
| friend:u, friend:v, friend:m, friend:s, friend:a
| friend:u, friend:v, friend:m, friend:s, friend:a
Line 228: Line 224:
|-
|-
| npns:u, npns:s
| npns:u, npns:s
| ?
| NPNS services
|
|
|-
|-
Line 248: Line 244:
|-
|-
| psc:c, psc:m
| psc:c, psc:m
| ?
| PSC services
|  
|  
|-
|-