SVC: Difference between revisions

new syscalls <3
Line 104: Line 104:
|-
|-
| 0x33 || svcGetThreadContext3 || W0=thread_handle, W1=[[#ThreadContext]]* || W0=result
| 0x33 || svcGetThreadContext3 || W0=thread_handle, W1=[[#ThreadContext]]* || W0=result
|-
| 0x34 || [4.0.0+] || ||
|-
| 0x35 || [4.0.0+] || ||
|- style="border-top: double"
|- style="border-top: double"
| 0x3C || [[#svcDumpInfo]] || ||  
| 0x3C || [[#svcDumpInfo]] || ||
|-
| 0x3D || [4.0.0+] svcDumpInfoNew || ||
|- style="border-top: double"
|- style="border-top: double"
| 0x40 || svcCreateSession || W2=is_light, X3=? || W0=result, W1=server_handle, W2=client_handle
| 0x40 || svcCreateSession || W2=is_light, X3=? || W0=result, W1=server_handle, W2=client_handle
Line 119: Line 125:
| 0x45 || svcCreateEvent || None || W0=result, W1=client_handle ?, W2=server_handle ?
| 0x45 || svcCreateEvent || None || W0=result, W1=client_handle ?, W2=server_handle ?
|- style="border-top: double"
|- style="border-top: double"
| 0x4B || [4.0.0+] svcCreateUnknownMemory || ||
|-
| 0x4C || [4.0.0+] || ||
|-
| 0x4D || svcSleepSystem || None || None
| 0x4D || svcSleepSystem || None || None
|-
|-