Kernel: Difference between revisions

KRecursiveLock -> KMutex. Also, KRecursiveLock.
Line 100: Line 100:
| 0x2F0 || u64 || CoreMask
| 0x2F0 || u64 || CoreMask
|-
|-
| 0x2F8 || u64 ||
| 0x2F8 || u64 || CoreMaskOverride
|-
|-
| 0x300 || u64 || ThreadId
| 0x300 || u64 || ThreadId
Line 106: Line 106:
| 0x308 || u64 ||
| 0x308 || u64 ||
|-
|-
| 0x310 || u64 ||
| 0x310 || [[#KSynchronizationObject]]* || SignalledObjectPtr
|-
|-
| 0x318 || u64 ||
| 0x318 || u64 ||
Line 132: Line 132:
| 0x568 || u64 ||
| 0x568 || u64 ||
|-
|-
| 0x570 || u64 ||
| 0x570 || [[#KSynchronizationObject]] || SignalledObjectPtr?
|-
|-
| 0x578 || KLinkedListNode ||
| 0x578 || KLinkedListNode ||
Line 140: Line 140:
| 0x598 || KLinkedListNode ||
| 0x598 || KLinkedListNode ||
|-
|-
| 0x5A8 || KLinkedListNode ||
| 0x5A8 || KLinkedListNode || NodeFor__ThreadsOnSameCore
|-
|-
| 0x5B8 || u64 ||
| 0x5B8 || u64 ||
Line 156: Line 156:
| 0x5E4 || u32 || SchedulingFlags_Default
| 0x5E4 || u32 || SchedulingFlags_Default
|-
|-
| 0x5E8 || u32 ||
| 0x5E8 || u32 || WaitSync_RetVal
|-
|-
| 0x5EC || u32 ||
| 0x5EC || u32 ||
Line 172: Line 172:
| 0x604 || u32 || CpuCore
| 0x604 || u32 || CpuCore
|-
|-
| 0x608 || u32 || SchedulingFlags
| 0x608 || u8 || State
|-
| 0x609 || u8 || IsRunning
|-
| 0x60A || u8 ||
|-
| 0x60B || u8 ||
|-
| 0x60C || u8 ||
|-
| 0x60D || u8 ||
|-
| 0x60E || u8 || HasExited
|-
| 0x60F || u8 || HasCpuCoreOverride
|-
|-
| ... || ... || ...
| ... || ... || ...
|}
|}


= KProcess =
= KProcess =