HID services: Difference between revisions
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 13: | Line 13: | ||
|- | |- | ||
| 21 || [[#ActivateMouse]] | | 21 || [[#ActivateMouse]] | ||
|- | |||
| 22 || [19.0.0+] | |||
|- | |- | ||
| 26 || [16.0.0+] ActivateDebugMouse | | 26 || [16.0.0+] ActivateDebugMouse | ||
| Line 1,150: | Line 1,152: | ||
|- | |- | ||
| 211 || [6.0.0+] StartFirmwareUpdateIndividual | | 211 || [6.0.0+] StartFirmwareUpdateIndividual | ||
|- | |||
| 212 || [19.0.0+] | |||
|- | |- | ||
| 215 || [6.0.0+] SetUsbFirmwareForceUpdateEnabled | | 215 || [6.0.0+] SetUsbFirmwareForceUpdateEnabled | ||
| Line 1,218: | Line 1,222: | ||
|- | |- | ||
| 251 || [12.0.0+] GetAnalogStickModuleParam | | 251 || [12.0.0+] GetAnalogStickModuleParam | ||
|- | |||
| 253 || [19.0.0+] | |||
|- | |- | ||
| 301 || [5.0.0-8.1.0] [[#GetAbstractedPadHandles]] | | 301 || [5.0.0-8.1.0] [[#GetAbstractedPadHandles]] | ||
| Line 1,251: | Line 1,257: | ||
| 350 || [5.0.0+] [[#AddRegisteredDevice]] | | 350 || [5.0.0+] [[#AddRegisteredDevice]] | ||
|- | |- | ||
| 351 || [17.0.0 | | 351 || [17.0.0-18.1.0] GetRegisteredDevicesCountDebug | ||
|- | |- | ||
| 352 || [17.0.0 | | 352 || [17.0.0-18.1.0] DeleteRegisteredDevicesDebug | ||
|- | |- | ||
| 400 || [6.0.0+] DisableExternalMcuOnNxDevice | | 400 || [6.0.0+] DisableExternalMcuOnNxDevice | ||
| Line 1,577: | Line 1,583: | ||
| 213 || ActivateNfc | | 213 || ActivateNfc | ||
|- | |- | ||
| 214 || [4.0.0 | | 214 || [4.0.0-18.1.0] GetXcdHandleForNpadWithNfc | ||
|- | |- | ||
| 215 || [4.0.0+] IsNfcActivated | | 215 || [4.0.0+] IsNfcActivated | ||
|- | |||
| 216 || [19.0.0+] | |||
|- | |||
| 217 || [19.0.0+] | |||
|- | |||
| 218 || [19.0.0+] | |||
|- | |||
| 219 || [19.0.0+] | |||
|- | |||
| 220 || [19.0.0+] | |||
|- | |||
| 221 || [19.0.0+] | |||
|- | |||
| 222 || [19.0.0+] | |||
|- | |||
| 223 || [19.0.0+] | |||
|- | |||
| 224 || [19.0.0+] | |||
|- | |||
| 225 || [19.0.0+] | |||
|- | |||
| 226 || [19.0.0+] | |||
|- | |||
| 227 || [19.0.0+] | |||
|- | |- | ||
| 230 || AcquireIrSensorEventHandle | | 230 || AcquireIrSensorEventHandle | ||
| Line 1,588: | Line 1,618: | ||
|- | |- | ||
| 233 || [10.0.0+] GetXcdHandleForNpadWithIrSensor | | 233 || [10.0.0+] GetXcdHandleForNpadWithIrSensor | ||
|- | |||
| 234 || [19.0.0+] | |||
|- | |||
| 241 || [19.0.0+] | |||
|- | |||
| 242 || [19.0.0+] | |||
|- | |||
| 243 || [19.0.0+] | |||
|- | |||
| 244 || [19.0.0+] | |||
|- | |||
| 245 || [19.0.0+] | |||
|- | |||
| 246 || [19.0.0+] | |||
|- | |||
| 247 || [19.0.0+] | |||
|- | |- | ||
| 301 || ActivateNpadSystem | | 301 || ActivateNpadSystem | ||
| Line 1,644: | Line 1,690: | ||
|- | |- | ||
| 330 || [14.0.0+] CheckAbstractedPadConnection | | 330 || [14.0.0+] CheckAbstractedPadConnection | ||
|- | |||
| 332 || [19.0.0+] | |||
|- | |- | ||
| 500 || SetAppletResourceUserId | | 500 || SetAppletResourceUserId | ||
| Line 1,682: | Line 1,730: | ||
|- | |- | ||
| 525 || [11.0.0+] IsJoyConAttachedOnAllRail | | 525 || [11.0.0+] IsJoyConAttachedOnAllRail | ||
|- | |||
| 526 || [19.0.0+] | |||
|- | |- | ||
| 540 || AcquirePlayReportControllerUsageUpdateEvent | | 540 || AcquirePlayReportControllerUsageUpdateEvent | ||
| Line 1,689: | Line 1,739: | ||
| 542 || AcquirePlayReportRegisteredDeviceUpdateEvent | | 542 || AcquirePlayReportRegisteredDeviceUpdateEvent | ||
|- | |- | ||
| 543 || GetRegisteredDevicesOld ([1.0.0-4.1.0] GetRegisteredDevices) | | 543 || [5.0.0-18.1.0] GetRegisteredDevicesOld ([1.0.0-4.1.0] GetRegisteredDevices) | ||
|- | |- | ||
| 544 || [3.0.0+] AcquireConnectionTriggerTimeoutEvent | | 544 || [3.0.0+] AcquireConnectionTriggerTimeoutEvent | ||
| Line 1,962: | Line 2,012: | ||
|- | |- | ||
| 1321 || [17.0.0+] PutTouchScreenToSleep | | 1321 || [17.0.0+] PutTouchScreenToSleep | ||
|- | |||
| 1420 || [19.0.0+] | |||
|- | |- | ||
| 12010 || [11.0.0-17.0.1] [[#SetButtonConfigLeft]] | | 12010 || [11.0.0-17.0.1] [[#SetButtonConfigLeft]] | ||