NV services: Difference between revisions

No edit summary
No edit summary
Line 40: Line 40:
! Device || Value || Description || Notes
! Device || Value || Description || Notes
|-
|-
| /dev/nvhost-* || 0xC0??0001 || NVHOST32_IOCTL_CHANNEL_SUBMIT || ?? == size is variable
| /dev/nvhost-* || 0xC0??0001 || NVHOST_IOCTL_CHANNEL_SUBMIT || ?? == size is variable
|-
|-
| /dev/nvhost-* || 0xC0080002 || NVHOST_IOCTL_CHANNEL_GET_SYNCPOINT ||
| /dev/nvhost-* || 0xC0080002 || NVHOST_IOCTL_CHANNEL_GET_SYNCPOINT ||
Line 47: Line 47:
|-
|-
| /dev/nvhost-* || 0xC0080004 || NVHOST_IOCTL_CHANNEL_SET_TIMEOUT_EX ||
| /dev/nvhost-* || 0xC0080004 || NVHOST_IOCTL_CHANNEL_SET_TIMEOUT_EX ||
|-
| /dev/nvhost-* || 0x40040007 || ||
|-
|-
| /dev/nvhost-* || 0xC0??0009 || NVHOST_IOCTL_CHANNEL_MAP_BUFFER || ?? == size is variable
| /dev/nvhost-* || 0xC0??0009 || NVHOST_IOCTL_CHANNEL_MAP_BUFFER || ?? == size is variable
|-
|-
| /dev/nvhost-* || 0xC0??000A || NVHOST_IOCTL_CHANNEL_UNMAP_BUFFER || ?? == size is variable
| /dev/nvhost-* || 0xC0??000A || NVHOST_IOCTL_CHANNEL_UNMAP_BUFFER || ?? == size is variable
|-
| /dev/nvhost-* || 0x00000013 || ||
|-
|-
| /dev/nvhost-ctrl || 0xC0080014 || NVHOST_IOCTL_CTRL_SYNCPT_READ ||
| /dev/nvhost-ctrl || 0xC0080014 || NVHOST_IOCTL_CTRL_SYNCPT_READ ||
Line 188: Line 192:
| /dev/nvhost-* || 0x40044803 || NVGPU_IOCTL_CHANNEL_SET_PRIORITY ||
| /dev/nvhost-* || 0x40044803 || NVGPU_IOCTL_CHANNEL_SET_PRIORITY ||
|-
|-
| /dev/nvhost-* || 0x40084805 || NVGPU_IOCTL_CHANNEL_SET_TIMEOUT_EX? ||
| /dev/nvhost-* || 0x40084805 || NVGPU_IOCTL_CHANNEL_ALLOC_GPFIFO ||
|-
|-
| /dev/nvhost-* || 0xC0044807 || NVGPU_IOCTL_CHANNEL_CYCLE_STATS ||
| /dev/nvhost-* || 0xC0044807 || NVGPU_IOCTL_CHANNEL_CYCLE_STATS ||
Line 215: Line 219:
|-
|-
| /dev/nvhost-* || 0xC0104813 || NVGPU_IOCTL_CHANNEL_CYCLE_STATS_SNAPSHOT ||
| /dev/nvhost-* || 0xC0104813 || NVGPU_IOCTL_CHANNEL_CYCLE_STATS_SNAPSHOT ||
|-
| /dev/nvhost-* || 0x40084714 || set_user_address || Group ID is wrong (0x47 should be 0x48)
|-
| /dev/nvhost-* || 0x80084715 || get_user_address || Group ID is wrong (0x47 should be 0x48)
|-
|-
| /dev/nvhost-* || 0x80804816 || ||
| /dev/nvhost-* || 0x80804816 || ||
Line 220: Line 228:
| /dev/nvhost-* || 0xC0104817 || ||
| /dev/nvhost-* || 0xC0104817 || ||
|-
|-
| /dev/nvhost-* || 0x40204818 || alloc_gpfifo? ||
| /dev/nvhost-* || 0x40204818 || NVGPU_IOCTL_CHANNEL_ALLOC_GPFIFO_EX ||
|-
|-
| /dev/nvhost-* || 0xC0484819 || ||
| /dev/nvhost-* || 0xC0484819 || ||
|-
|-
| /dev/nvhost-* || 0xC020481A || alloc_gpfifo_ex? ||
| /dev/nvhost-* || 0xC020481A || NVGPU_IOCTL_CHANNEL_ALLOC_GPFIFO_EX2 ||
|}
|}