GPU Classes: Difference between revisions
Created page with "Subchannels: {| class=wikitable ! Id || Subchannel (nvn) || Name |- | 0xB197 || 0 || 3D |- | 0xB1C0 || 1 || Compute |- | 0xA140 || 2 || Inline-to-Memory |- | 0x902D || 3 || 2D..." |
|||
| Line 18: | Line 18: | ||
! Register || Name || Notes | ! Register || Name || Notes | ||
|- | |- | ||
| 0x0C0 || DmaControl || | | 0x0C0 || DmaControl || With 0x186 Src/DstStride is not used. | ||
|- | |- | ||
| 0x100 || DmaSrcAddrHi || | | 0x100 || DmaSrcAddrHi || | ||
| Line 28: | Line 28: | ||
| 0x103 || DmaDstAddrLo || | | 0x103 || DmaDstAddrLo || | ||
|- | |- | ||
| 0x106 || | | 0x104 || DmaSrcStride? || | ||
|- | |||
| 0x105 || DmaDstStride? || | |||
|- | |||
| 0x106 || DmaCount || At most 0x3FFFFF. | |||
|} | |} | ||